Rămâi conectat

Actualitate

Un medic specialist în medicină internă și un altul specialist în chirurgie generală s-au alăturat colectivului de la Spitalul Orășenesc din Cugir

cugirinfo.ro

Publicat

în

Începând de luni, 9 octombrie 2017, echipa de medici a Spitalului Orășenesc Cugir a fost completată cu  doi  doctori, un medic specialist în medicină internă și un medic specialist în chirurgie generală.

Conducerea spitalului a anuntat ca la sectia de medicina interna a spitalului  va lucra doctorul internist Kruppa Adrian Gabriel.  Doctorul Kruppa Adrian Gabriel  este nascut in Alba Iulia, a trait si crescut in Cugir. A absolvit Colegiul National David Prodan din localitate, dupa care a continuat studiile la Facultatea de Medicina Victor Papilian din Sibiu. A fost medic rezident la Spitalul Clinic Municipal Cluj Napoca, Medicala V. Din ianuarie si pana in septembrie a.c. si-a desfasurat activitatea la Spitalul de boli cronice Campeni.

Doctorul Kruppa isi va desfasura activitatea in cadrul sectiei de interne, in ambulatoriul de specialitate si va efectua de asemenea garzi pe linia de garda interne. ,,Spitalul nostru avea mare nevoie de inca un medic specialist pe sectia interne avand in vedere gradul de adresabilitate ridicat al acestei specialitati. De asemenea, doctorul Kruppa va deservi  si linia  de garda interne a Spitalului Orasenesc Cugir. Venirea doctorului Kruppa la spitalul nostru reprezinta, pentru mine, pe langa aportul calitativ pe care si-l aduce pe sectia de interne, completandu-se cu ceilalti medici de pe interne, policlinica si linia de garda,  o satisfactie suplimentara generata de faptul ca pe noi doi ne leaga o relatie de prietenie de foarte mult timp, fiind colegi de scoala in gimnaziu”, ne-a declarat managerul Spitalului orasenesc Cugir, jr. Florin Arion.

De asemenea, in  Compartimentul de chirurgie isi desfăsoara activitatea si doctorul Sarbovan Fabian Catalin, medic specialist chirurgie generala. Doctorul Sarbovan este nascut in Ghiroda, jud. Timis. A urmat cursurile Facultatii de medicina si farmacie din Timisoara, fiind licentiat in specialitatea chirurgie generala.

Incepand cu luna octombrie 2017 medicul Sarbovan deserveste pacientii Spitalului Orasenesc Cugir, atat in sectia de chirurgie cat si in ambulatoriu si linia de garda. ,,Prin venirea unui al doilea chirurg, care isi desfasoara activitatea in policlinica, incepand cu orele 14.00, consider ca am rezolvat problema pacientilor care necesita consultatii pe linie chirurgicala, dar care nu se pot prezenta in ambulatoriu decat dupa-amiaza, din diverse motive. Astfel asiguram continuitatea serviciilor medicale acoradate in policlinica, de luni pana vineri, in intervalul 07.00- 16.00.”, a mai precizat Florin Arion


 Urmărește cugirinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Actualitate

17 aprilie 2025: Obiceiul „Păștenilor” din Vinerea – o tradiție păstrată cu sfințenie de la o generație la alta

cugirinfo.ro

Publicat

în

În cadrul comunității din Vinerea, Joia Mare nu este doar un moment de pregătire pentru sărbătoarea Paștelui, ci o adevărată celebrare a tradiției, credinței și legăturii între generații.

Un astfel de moment deosebit se regăsește în frumosul obicei al „Păștenilor”, o tradiție care datează încă din anul 1948 și care a fost inițiată de vrednicul de pomenire preot Ioan Sabău, ctitor al Bisericii „Sf. Ierarh Nicolae” din localitate.

Anul acesta, evenimentul a fost onorat de prezența primarului orașului Cugir, Adrian Teban, viceprimarul Călin Furdui, consilieri locali și județeni, care s-au alăturat „Păștenilor” în celebrarea acestui moment deosebit al comunității.

„Păștenii” – bărbații și femeile care împlinesc 60 de ani – au fost cei care au pregătit toate cele necesare pentru slujba de binecuvântare. În dimineață de Joia Mare, aceștia s-au adunat la biserica „Sf. Ierarh Nicolae”, alături de preot, și au pornit spre casă gazdei pentru slujba pascală.

Pâinea și vinul au fost consacrate, devenind Sfintele Paști, iar la final, toți participanții au primit o felie de cozonac și un pahar de vin, păstrând astfel vie legătură cu tradițiile strămoșești.

Un moment special al ceremoniilor a fost și parastasul pentru cei care au plecat dintre noi, un gest de respect și omagiu adus celor care nu mai sunt printre noi.


 Urmărește cugirinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

78 de cugireni, care au împlinit 60 de ani, s-au implicat în pregătirea Sfintelor Paști, care vor fi sfințite și împărțite credincioșilor în Noaptea de Înviere

cugirinfo.ro

Publicat

în

Miercuri, 16 aprilie 2025, orașul Cugir a găzduit unul dintre cele mai vechi și reprezentative obiceiuri ale Săptămânii Mari și anume Tradiția Păștenilor.

În acest an, la biserica „Sfânta Treime” din cugir, 78 de pașteni femei și bărbați care au împlinit vârstă de 60 de ani, s-au implicat în pregătirea Sfintelor Paști, constând în pâine și vin, care vor fi sfințite și împărțite credincioșilor în Noaptea de Înviere.

La eveniment au participat primarul orașului Cugir, Adrian Teban, viceprimarul Călin Furdui, consilieri locali, precum și numeroși membri ai comunității.

Obiceiul își are originile în localitatea vinerea, în anul 1948, la inițiativa preotului Ioan Sabău. Acesta a propus că persoanele care împlinesc 60 de ani într-un anumit an să devină pastenisi să pregătească sfintele paști pentru întreagă comunitate, că semn de recunoștință, binecuvântare și unitate.

Menționăm că tradiția pastenilor va continuă și în dată de 17 aprilie 2025, la două lăcașuri de cult: biserica „Sfântul Ierarh Nicolae”, din localitatea vinerea și parohia ortodoxă română Cugir V (Catedrala). Ambele comunități vor celebra cu aceeași emoție acest obicei străvechi, prin implicarea noilor pasteni și desfășurarea rânduielilor specifice perioadei pascale.

Astfel, întreagă zona a cugirului este cuprinsă de spiritul pregătirii pentru înviere, printr-un exemplu viu de credință, solidaritate și continuitate a tradiției.

Pregătirile au inclus confecționarea vaselor din lemn de brad împodobite cu verdeață și flori, procesiunea religioasă și toate rânduielile păstrate cu sfințenie de-a lungul anilor.


 Urmărește cugirinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Restricții temporare de circulație, în zilele de 16 și 17 aprilie 2025, cu ocazia tradiției Păștenilor

cugirinfo.ro

Publicat

în

Primăria orașului Cugir anunță că în zilele de 16 și 17 aprilie 2025, în Vinerea și Cugir vor fi impuse următoarele restricții temporare de circulație, cu ocazia tradiției Păștenilor:

Cugir, 16 aprilie 2025, orele 14.30 – 17.00:
Traseu: Casa Parohială Pintea Dumitrean – str. 21 Decembrie 1989 – str. Spicului – Biserica Sf. Treime.
Trafic deviat dinspre str. Victoriei pe str. V. Alecsandri și str. Spicului – str. 21 Decembrie 1989;
Trafic deviat dinspre str. 21 Decembrie 1989 pe str. Spicului – str. V. Alecsandri – str. Ion Creangă.

Vinerea, 17 aprilie 2025, orele 07.30 – 10.00:
Traseu: Biserica Mare – str. Principală (până la nr. 248) și retur.
Trafic deviat dinspre Șibot pe str. Culturii – Șos. de centură;
Trafic deviat dinspre Cugir pe str. Zăvoiului – str. Morilor – str. Mesteacănului.

Cugir, 17 aprilie 2025, orele 17.00 – 18.00:
Traseu: str. Ion Creangă 133A – str. Tineretului – str. Alexandru Sahia – Parohia Ortodoxă Română Cugir V (Catedrala).
Trafic deviat pe str. Alexandru Sahia – str. Nicolae Bălcescu.


 Urmărește cugirinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Administrație

Știri din zonă

Stiri din Alba

Știrea ta

Politică

Societate

Economie

Sport

Din județ

Cele mai citite știri

cugirinfo, stiri cugir, informatii cugir