Actualitate
Spitalul Orășenesc Cugir scoate la concurs postul de manager
Într-o recentă reuniune, Consiliul Local Cugir a aprobat Regulamentul de organizare și desfășurare a concursului pentru ocuparea funcției de manager persoană fizică la Spitalul Orășenesc Cugir, care urmează să aibă loc în perioada iulie – august 2015, precum și componenţa Comisiei de soluționare a contestațiilor.
Potrivit legii, ocuparea funcției de manager din spitalele publice al căror management a fost transferat către autoritățile publice locale se face prin concurs, la care au acces persoanele fizice care întrunesc cumulativ câteva condiții de bază: sunt absolvenți ai unui institut superior medical, economico-financiar sau juridic, sunt absolvenți ai unor cursuri de perfecționare în management sau management sanitar agreate de Ministerul Sănătății, au cel puțin 2 ani vechime în posturi prevăzute cu studii universitare de lungă durată, nu sunt condamnați penal sau în curs de urmărire penală. În ceea ce privește comisia de soluționare a contestațiilor la concursul pentru ocuparea funcției de manager, consiliul local a hotărât ca aceasta să aibă următoarea componență: 2 reprezentanți ai Direcției de Sănătate Publică a Județului Alba, 2 consilieri locali (ec. Cornel Păștină și prof. Dan Cherecheș), precum și un reprezentant numit de primarul orașului Cugir prin dispoziție. La ora actuală funcția de manager interimar al Spitalului Orășenesc Cugir este ocupată din luna septembrie 2014 de juristul Florin Arion, prin dispoziția primarului Adrian Teban, în contextul în care la concursul de ocupare a acestui post, organizat la începutul lunii septembrie a anului trecut, nu s-a prezentat niciun candidat.
Constantin PREDESCU

Actualitate
11–12 aprilie 2025: „Târg de primăvară al artizanilor cugireni”, organizat pe Bulevardul pietonal Alexandru Sahia
Orașul Cugir organizează în zilele de vineri și sâmbătă (11 și 12 aprilie 2025) pe Bulevardul pietonal Al. Sahia „Târgul de primăvară al artizanilor cugireni”, un eveniment ce se repetă de mai mulți ani în orașul de la poalele Drăganei.
Potrivit organizatorilor vor fi expuse produse artizanale, decorațiuni și bijuterii (lucrate manual de artizanii locali) 100% handmade.
Program Târg:
– 11 aprilie între orele 13.00-19.00
– 12 aprilie între orele 09.00-14.00
„Vă așteptăm cu drag să descoperiți Târgul de primăvară al artizanilor locali – un eveniment dedicat meșteșugurilor și talentului comunității noastre”, este mesajul Primăriei Cugir.
Constantin PREDESCU
Actualitate
Bărbat de 27 de ani din Cugir reținut de polițiști, după ce furat bani și bunuri dintr-o locuință
Marți, 8 aprilie 2025, polițiștii din Cugir au luat măsura reținerii, pentru 24 de ore, față de un bărbat de 27 de ani, din orașul Cugir, bănuit de săvârșirea infracțiunii de furt calificat.
Din verificările efectuate de către polițiști, a reieșit că, în seara zilei de 4 aprilie 2025, tânărul ar fi pătruns într-o locuință, situată pe raza orașului Cugir, de unde ar fi sustras suma de 600 de lei, două topoare și alte bunuri, fiind cauzat un prejudiciu de 1.500 de lei.
Astăzi, 9 aprilie 2025, tânărul va fi prezentat Parchetului de pe lângă Judecătoria Alba Iulia, în vederea dispunerii măsurilor legale.
Cercetările sunt continuate.
Actualitate
Bărbatul din Vinerea, depistat în timp ce conducea băut și fără permis pe strada Grigore Ureche, reținut de polițiștii din Cugir
Miercuri, 8 aprilie 2025, polițiștii din Cugir au luat măsura reținerii, pentru 24 de ore, față de un bărbat de 40 de ani, din Cugir, cercetat pentru săvârșirea infracțiunilor de conducerea unui vehicul sub influența alcoolului sau a altor substanțe și conducerea unui vehicul fără permis de conducere.
În cursul zilei de azi, 9 aprilie 2025, bărbatul va fi prezentat Parchetului de pe lângă Judecătoria Alba Iulia, în vederea dispunerii măsurilor legale.
• Informații de background
La data de 7 aprilie 2025, în jurul orei 00.30, polițiștii din Cugir au oprit, pentru control, pe strada Grigore Ureche din orașul Cugir, un autoturism condus de un bărbat de 40 de ani, din localitatea Vinerea.
În urma testării bărbatului, cu aparatul etilotest, a rezultat valoarea de 1,06 mg/l alcool pur în aerul expirat, motiv pentru care a fost condus la spital, în vederea stabilirii alcoolemiei.
De asemenea, din verificările efectuate de către polițiști, a reieșit că acesta nu deține permis de conducere pentru nicio categorie de vehicule.
Cercetările sunt continuate.
-
Din judeţacum 11 luni
Mesaje de Paste 2024. SMS-uri, urări şi felicitări pe care le poţi trimite celor dragi de Sfintele Pasti | cugirinfo.ro
-
Din judeţacum 11 luni
Mesaje de Paște fericit 2024. SMS-uri urări şi felicitări de Sfintele Pasti pe care le poţi trimite prietenilor | cugirinfo.ro
-
Mondenacum 8 luni
Mesaje de Sfânta Maria 2024. URĂRI, FELICITĂRI și SMS-uri care pot fi trimise persoanelor care își serbează onomastica | cugirinfo.ro
-
Mondenacum 11 luni
Când pică Paștele ortodox și cel catolic 2025, dar și în următorii ani | cugirinfo.ro
-
Actualitateacum 12 luni
MESAJE de Sfântul Gheorghe 2024. SMS-uri, urări şi felicitări pe care le poţi transmite celor dragi de ziua numelui | cugirinfo.ro
-
Administraţieacum 6 luni
Premiu simbolic oferit de Primărie unor societăți comerciale din Cugir, cu prilejul aniversării a 225 de ani de tradiție industrială a orașului
-
Mondenacum 11 luni
Sfinții Constantin și Elena 2024. FELICITARI, MESAJE și URARI pentru cei care își sărbătoresc onomastica | cugirinfo.ro
-
Sportacum 4 luni
Triumf pentru șahiștii de la Metalurgistul Cugir, la „Cupa de Iarnă” desfășurată la Sibiu